Pablo Escobar’ın Garip Gerçekleri Neler?

Dünyaca ünlü uyuşturucu baronu Pablo Escobar'ın kısa hayatı ile okuduğunuzda garip hissedeceğiniz enteresan özelliklere sahip olan Escobar, hayatının başından ve sonuna resimler ile akılda kalıcı şekilde kısa, öz bir anlatım biçimi ile Pablo Escobar'ın hayatını ve garip gerçekleri anlatan mükkemel bir yazı ile karşınızdayım.

pablo-escobar-garip-gerçekler-neler-1

Pablo Escobar Kimdir Kısaca?

Dünyaca ünlü uyuşturcu baronu olan Kolombiyalı Pablo Escobar, Drug Enforcement Administration kısaca DEA başta olmak üzere, bir çok kurum ve kuruluşlar tarafından “narko-terörist” olarak tanımlanmış bir uyuştrucu baronudur. Kolombiya’da yaşamasına rağmen dış dünyadada baya etkili olan Pablo Escobar, Amerika’ya giden uyuşturucuların %80’i Pablo tarafından geldiği iddia edilmiş ve bu gibi tiracetlerden dolayı 1980 yıllarının en zengin 7. insanı seçilmiştir. “Kokain Kralı” olarakta tanına Escobar, kendisi öldüğü zaman servertinin yaklaşık 30 Milyar Dolar olduğu söylenmektedir.  Kendisi bu kadar ünlü ve zengin eden tek şey Kolombiya’da olmak üzere bir çok ülkelerin kartellerini yan yana getirerek yegane amacı olan  kokain tiracetini tek bir çatı altına toplama, tekleştirme ile dünyada devrim boyutunda bir iz bırakmasıdır. Pablo Escobar’ında başına bulunduğu 1980-1991’e Medellin Karteli ile devasa boyutları aşan bir uyuşturucu ağları oluşturmuş bu ağlar başta Amerika Birleşik Devletler’inden tutun Güney Amerikaya kadar oluşan büyük çaplı bir karteldir.

Pablo Escobar’ın Garip Gerçekleri Neler?

  1. Pablo Escobar’ın yaptığı ilk illegal şey müzik dinleme cihazı yani stero kaçakçılığı ve mezar taşlarını çalıp satmak olduğunu biliyormuydunuz?

2.  Escobar’ın kızı Menuela tek boynuzlu at yani ünicor istemesinden dolayı gidip bir midilli alıp bunun üzerine kanatlarını renklendirmek başta olmak üzere kafasına bir boynuz sokmuştur. Bununun yüzünden bir kaç gün sonra sapladığı boynuzdan dolayı yaraları enfeksiyon kapmış ve at ölmüştür.

3. Pablo Escobarın kazancının %10’nun fareler tarafından yenilmiş ve cash yani nakit para için lastik bantlara ayda yaklaşık 2.500$ gibi bir para ödüyordu.

4.  Pablo’nun O kadar çok parası vardı ki 7.7 mil karelik bir arsa satın alarak bunun üzerine havaalanı, içerisinde zürafa, aslanlar, filler ve su aygırlarının bulunduğu devasa bir hayvanat bahçesi ve kartellerin bir araya geldiği uyuşrutucu partilerinin yapıldığı devasa bir mekan olduğu söyleniyor.

5. Her ne kadar uyuşturucu baronu olmasına rağmen Kolombiya halkı ona “Robin Hood” labakı takmışlardır. Fakir insanları tarafından sevildiği, kiliseler, hastaneler, parklar ve stadyumların yapılması için para verdiği biliniyordu.

6. Pablo Esobar halkın gönlünü kazandıktan sonra kendisi siyasete atılıp işleri daha geniş çapta yapmayı düşünüyordu. Escobar 1982’de Kolombiya Kongresine seçilmesinden iki yıl sonra dönemin Adalet Bakanı olan Rodrigo Lara Bonilla onu kim olduğunu göstererek Kongre’den çıkartı ve bu olaydan kısa bir süre sonra Adalet Bakanı Escobar’ın emri ile öldürüldü.

7.  Esobcar bununlada yetinmeyip 1989’da Kolombiya başkan adayı olan Cesar Gaviria Trujillo’yu öldürmeye kalkıştı fakat hedef uçağa yeterince yaklaşamadığından dolayı yolcu uçağı bombalandı bu yüzden 110 masum insan öldürüldü fakat hala günmüzde bile ölmeyen Trujillo’yu öldüremedi.
8.  Escobar, 1991’de Kolombiyalı yetkililere tesim oldu ama işin ilginç kısmı kaldığı hapishanenin tasarımını Pablo Escobar tarafından yapılmış olmasıdır. İçerisinde futbol sahası, bar, jakuzi ve enteresan bir şekilde şelale vardır. Uyuştrucu ticaret işlerini bir süre lüks hapishanede yürütmeye devam etmiştir.

9. Bazı yetkililer bundan rahatsızlık duyarak başka bir hapishaneye götürme kararının ardından, Escobar “La Catedral’den kaçtı ve ailesi ile saklanmıştır. Hikayelerinden övgü ile bahsedilen kızı için 2 milyon dolar nakit parayı bir gece mağarada saklandıklarında yakmıştır.

10. Pablo’nun en çok korktuğu tek şey iade yasasının çıkmasıdır. Bu yüzden Pablo Escobar dönemim hükümetine Kolombiya ülkesinin 10 milyar dolar olan tüm borcunu ödemiştir ama bu iade yasasının çıkmasına engel olmamış ve başarızı olmuştur. Esobar bir sözünde şöyle demiştir “Birleşik Devletler’deki bir hücreden çok Kolombiya’da bir mezarda olmayı tercih ederim”.

11. İade yasasının onaylanması ile birlikte ona yapılan planı görerek telaşlı bir şekilde kaçmıştır. Tüm kolombiya güçleri Escobar’ın peşindeyken o yerinde kaldı. 1993 yılında özel kuvvetlerinden oluşan Kolombiyalı birden farklı Özel Harekat birimleri Escobarı kaldığı orta sınıf bir evde yaşadığını doğruladıkan sonra yoğun bir çatışmadan hemen sonra onu öldürdüler. Cenazesine 25 binden fazla seveni katılmıştır.
Pablo Escobar için milyonlarca yas tutan. Dış dünyanın acımasız bir kokain baronu, kendi doğuduğu şehrin fakir ve gecekondu mahallelerinin bir çok yoksul insanın bir kahramanıydı.
Pablo Emilio Escobar Gaviria

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu