Küba Artık Komünist Bir Ülke Değil

Sayılı Komünist ülkelerden olan Küba geçen yıllarda kabul ettiği anayasa değişikliği ile resmen Komünizmi terk etti. Bu yazımızda Kübanın benimsediği yeni anayasa sisteminin bazı maddelerini alarak Komünist ülke Küba'nın artık bu ideolojinin ve benimsedikleri sistemin hayali ve gerçek dışı olduğu kanıtları ile siz değerli okuyucularımıza kısa ve öz bir anlatım biçimi ile yazılarak sizlere sunulmuştur.

Küba Artık Komünist Bir Ülke’mi?

Tabikide hayır şu günlere bakacak olursak her zaman komüniz için çabalayan, sempati duyan Küba bu yıllardan bu ideolojiden vazgeçmiş gibi görünüyor bunun temel sebebi 24 Şubat 2019’da Küba Meclisinde kabul edilen yeni Anyasa yönergesi Küba halkı tarafından refarandum ile bu Anayasanın kabulu için oy verme işlemi başlamıştır.

Refaranduma bakacak olursak halkın %90,61’i yeni anayası onaylamış, %9.39’u onaylamamıştır. Ülke genelinde %90’lık katılım ile dünyada en yüksek oy katılım oranına sahiplerdir.

Bu yeni anayasa ile Küba her ne kadar Komünizm için çabalayan bir ülke olasada hala sosyalist bir toplum inşa etmekle meşgul olan bununlada kalmayıp sosyalizmin ve komünizmin içinden geçen bir anayasayı kabul etmişlerdir.

Bu değişiklikler kısaca şöle söyleyebilirim;

 1. Özel mülkiyetin tanımlanması ve daha liberal yani özgür bir pazarın yaratılması

Sosyalist ve Komünist sistemini kabul eden sayılı ülkelerde Küba bu ideolojilere ters bir anayasa maddeleri eklenmesi artık Kübanın Sosyalist bir ülke olmadığının kanıtıdır çünkü bu sosyalist sistemde özel mülkiyet Sömürüye yol açtığı söylenmiş ve bundan dolayı tüm mülk kamulaştırılmasını savunmuşlardır.

 2. Yabancı yatırımın tanınması

Sosyalizm ve Komünizm’de yabancı yatırım dahil olmak üzere hiç bir özel sektöre gerek olmadığını savunan bir sistemdir. Küba’nın yeni anayasa değişikliğinde bu tam tersi yapılıp özel sektöre gerek olduğunu ve ülkeye yabancı yatırımcıların girmesine gerek duyulmuştur. Bu maddeden de anlayacağımız üzere Sosyalizmin bir ütopyadan ibaret olduğu tıpkı Komünizm gibi hayal ürünü olan gerçek dışı bir sistemdir.

 3. Başkanlar artık yeni anayasa ile toplamda on yıllık iki ardışık dönem başkanlık koltuğuna oturabilecek.

Yeni anayasa ile Küba devlet başkanı artık yaş ve görev süresi sınırlandırılıyor. Şart olarak devlet başkanı adayı olmak için 60 yaşını geçmemiş ve beş yıl maksimum iki dönem olmak üzere görevde olabilecek.

 4. Küba Adalet Sistemine masumiyet karinesinin restorasyonu.

Son Söz

Bu gibi bir çok maddelerin bulunduğu Komünizm ve Sosyalizm ters bir çok maddeler içermetedir bunlardan en önemlilerinden üç değişiklik olan, özel mülkiyetin tanınması, daha özgür bir ticaret yaratma hedefi, yabancı yatırımın kabul edilmesi ile birlikte Küba her şeyin insanların ortak mülkiyete sahip olduğu sınıfsız bir toplum hedefi Küba Komünist felsefesini tam anlamıyla bu anayasa ile birlikte tek etti.

Bu gibi reformları görmek çok güzel. Kübaya bakacak olursak, Çin ve Vietnam gibi sistemleri olan karma bir ekonomik modele geçiş yaptıkları açık bir şekilde görünüyor. Her ne kadar kendisine komünist ülke desede, bu anayasa değişikliğinde tamamen komünizmi terk etmiştir. Devletin tüm üretim araçları dahil olmak üzere işçilerin çalıştığı kazancının büyük bir bölümüni aldığı bir devlet banan göre Hard Kapitalizmin yaşandığı zavallı ülkedir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu