Elmaslarla İlgili Bazı İlginç Gerçekler Nelerdir?

Elmas dünyanın en ihitaşamlı ve değerli elementleri arasında yer alan oluşumunan yaklaşık 1 milyar yıl aldığı gösteriş abidesidir. Elmaslar hakkında bilmediğiniz ve merak ettiğiniz tüm sorularınıza cevap olacak İlginç Gerçekler serimize devam ediyoruz.

Elmaslarla İlgili Bazı İlginç Gerçekler Nelerdir?

Düğünlerde, nişanlarda vb. gibi alanlarda doğru elması bulamanızla ilglili bir çok şey vardır, peki elmasların ne gibi süreçte oluştuğunu hiç düşündünüzmü? Elmasların bilmediğiniz çokça eğlenceli ve ilginç gerçekleri vardır. Bu değerli mücevherler krallar, kraliçeler ve mitolojik tanrılar tarafından hazine olarak tututulması ne kadar eşsiz bir nimet olduğunu bizlere gösteriyor.

 1. Elmas ilk olarak Hindistan’da ve sonra Brezilya’da keşfedilmiştir. Elması bu kadar değerli kılan tek şey 1 milyar yıldan oluşmasıdır. Dünya’ya bakacak olursak yaklaşık 4,5 milyar yaştadır. Şu ana kadar görülen en eski elmas 3.3 milyar yıl yaşındadır.

 2. Elmaslar doğada ve dünyada bulunan en sert maddedir. O kadar sertki hiç bir şekilde çizilmez ve kırılmazdır. Elmasların erime noktaları (3547 ℃ / 6420 ℉) ve kaynama noktasına (4827 ℃ / 8720 ℉) gibi sıcaklık birimleri ile gösterilebilir. Elmaslar 90 ile 120 mil arasında oluştukları için yer yüzüne çıkarılması çok ama çok zordur bu yüzden volkanik patlamlar sonucu yer yüzüne çıkıyordur.

3. Elmasları kristal yapan şey tek bir elementtir; Karbon. Dünyanın yüzeyinin altında bulunan aşırı sıcaklık ve basınçtan dolayı, karbon atomlarını eşi benzeri görülmemiş bir şekilde bağlanır, bu da elmasları güzel, değerli ve kristal görünümü kazandırır.

4. Elmaslar doğada bir çok renkte bulunur ama genellikle rengi soluk sarı ve renksizdir. Doğada bulunan farklı  Elmas renkleri, mavi, yeşil, turuncu, kahverengi, kırmızı ve siyah da olabilirler.

5. Dünyada elmasın yerin binlerce kilometre altından çıkması çok zahmetli işçilik ve uğraş gerektiği için paha biçilmez bir değeri vardır ama bu son yıllarda Uzayda keşfedilen gezegende sizleri çok şaşırtacak olan, bilim adamlarının yayınladıkları resim ve röportajlarında gezegen tamamen Elmas bir gezegen olduğu içerisinde on milyar trilyon trilyon karatlık bir elmas rezervi olduğu tahmin ediliyor. Bu gezegenen ismini bilim adamları “Lucy” adını vermişlerdir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu