Kötü Alışkanlıklardan Kurtulabilme Yolları Nelerdir ?

İnsanlık tarihinin başlangıcından bugüne dek, başarıların önündeki en büyük engellerden birisi de kötü alışkanlıklardır. Peki kötü alışkanlıklardan nasıl kurtulabilirsiniz? Hangi yolları izlemelisiniz ?

Kötü alışkanlıklar dediğmizde aklımıza direkt alkol ürünleri, tütün ürünleri ve uyuşturucu gelmektedir.

Ama bunların dışında tırnak yemek, araba kullanırken ağızda kürdan bulundurmak… evet yanlış duymadınız ağızda kürdan bulundurmak… Kulağa çok saçma gelse de kötü bir alışkanlık olma sebebi, kaza anında herhangi bir darbe anında soluk borusunu delebilme ihtimalinden kaynaklıdır.

İsraf yapmak, geç uyuyup geç kalkmak… gibi binlerce örnek verilebilir.

Tırnak yemeyi örnek gösterelim. Tırnağını yiyen bir kişi gördüğünüzde ve uyardığınızda farkında olmadığını ve siz onu uyardıktan sonra farkına vardığını söyleyecektir.

Ama gitar çalmaya başlayacak bir tırnak yeme bağımlısını gördüğünüzde, acayip şekilde bu alışkanlığından vazgeçme çabası içine giriyor. Çünkü araya kişisel zevki giriyor ve tırnak yemeninde bu zevk ve hobi karşısında bir engel olduğunu düşünüyor.

İşte burada bahsettiğimiz şey devreye giriyor. Kötü alışkanlıklarınızı başka insanların yazdığı yöntemlerle yenemezsiniz. Kötü alışkanlığınızı yıkacak bir hobi edinin ve kötü alışkanlıklarınzla savaşınızı daha da kolaylaştırın.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu