Amerika Birleşik Devletleri Çin ile hiç savaşacak mı?

ABD ve ÇİN'in savaşması demek dünyanın sonuna getirmek demekle eş değer bir düşüncedir. İki filin tepişmesi dünyada bulunan tüm ülkelerin etikleyerek çok büyük kargaşalara sebep olacaktır. İki büyük ekonomiye sahip olan ABD ve ÇİN herhangi bir savaş durumunda hiç bir şekilde dış ülkelere ihracat gerçekleştirmeyecek, bu sebepten dolayı ithal edilen her ürünün fiyatı artması, petrol fiyatının fırlaması gibi devasa boyutlara yükselecek iç savaşlar ve kargaşalara sebep olacaklatır.

İmkansız gibi gözükür ama, oladabilir

ABD ve ÇİN dünya üzerinde ekonomi, askeri gibi bir çok alanda rekabeti olmasına rağmen, her iki ülke çok büyük ölçüde birbirlerine bağımlılar. Güney Çin Denizi veya başka bir olay olsa bu gibi sorunlar diplomasi yoluyla çözülürdü.

Diplomasi yolu ile çözülmeyek noktaya gelindiğini ve savaşa girdiğini farz edelim. Bu iki filin tepişmesi dünyada kaos ortamı yaratır ve bu savaşa 3. Dünya Savaşına doğru sürüklenmeye başlar. Her iki tarafın bir çok insanı ölecek ve en tehlikelisi olan bir taraf kaybettiğini düşünüp, görünce devasa ağırlıktaki nükleer bombalarını düşman unsurları püskürtmek için serbest bırakacaklardır. (Nükleer güçlere sahip olan devletlerin bir birleri ile savaşmamasının en temel nedenlerinden sadece biri, bir ülkeyi yok edebilecek devasa boyuttaki nükleer silahlarının bulunmasıdır.)

ABD bu savaşta sadece ÇİN ile savaşa girmiş olmayacak bunların arasında, ABD’nin büyük hasımları olan İran ve Rusya bu savaşta Çin’i her konuda yardım ederek savaşı Çin’in kazanmasını sağlayacaklardır.

Her ne kadar Çin’in yanında mütefikler olsada ABD’nin müttefikleri olan Fransa, İsrail, İngltere gibi daha bir çok ülkenin olduğu devasa askeri güç desteği ile, Çin ile yapılan herhangi savaşta bir çok askeri, ekonomik yardımlarda bulunacaklardır.

Bu savaş sadece Çin ve ABD’nin zararına olmayacak, -dünyanın iki büyük ekonomise sahip olan devletlerin savaştığını hayal edebiliyor musunuz? Petrol fiyatları uçacak, ithal ettiğimiz gıda ürünlerinin fiyatları artacak, borsa dahil olmak üzere ABD içerisinde bulunan finans kurumları çok büyük bir darbe alacak, özgürlüğünüz elinizden alınacak, seyahat kısıtlamarı, OHAL yani acil durum yasaları yürürlüğe girecek. Çin’in menzilinde bulunan tüm ABD unsurları ve üsleri nükleer füze paniğine kapılacak, üretim yapan fabrikalar hammede bulumadığından üretim yapmayacak, devletler artık ithalat yapmayacak – ihracatlar durma noktasına gelecek, tüm dünyada işsizliğe yol açacak, ülkelerin politikacılar ABD ile Çin’in yani iki filin barışması için yalvaracak vb. vb. vb. gibi daha çok şey türetilebilir anacak bu iki ülkenin savaşması demek dünyanın sonu getirmek demektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu