Bilimsel bilgi türleri nelerdir, ilginç bilgiler sorular

Bilimsel bilgi türleri nelerdir ilginç bilgiler okul öncesi bilimsel gerçekler ingilizce ilginç bilgiler hayata dair Lüleburgaz ilginç bilgiler Bilim ile bilgi arasındaki fark ilginç bilgiler söyle ilginç bilgiler veren kitaplar bilimsel bilgiler kesin midir

1. Yaklaşık yirmi dört bin kelebek türü vardır.
2. Geyiğin Latince adı alces alces’dir.
3. Çikolata, macadamia fıstığı, pişmiş soğan veya kafein içeren herhangi bir şey köpekler için zararlıdır.
4. Şu anda dünya gezegeninde bir milyondan fazla hayvan türü var.
5. Krakatoa 1883’te patladığında, gücü o kadar fazlaydı ki, 4.800 kilometre uzakta Avustralya’da duyulabiliyordu.
6. Dünyada yaklaşık 450 milyon keçi var.
7. Nikele alerjisi vardı ve hızla hipoalerjenik özelliklerle değiştirildi.
8. Keçiler, insanlar tarafından süt için kullanılan ilk hayvanlardır.
9. Lego Group, dünyanın en güçlü markasıdır. Dünyadaki insanlardan daha fazla Lego minifigürü var.
10. Bir madde ısıtıldığında, parçacıkları daha fazla hareket eder ve daha büyük bir hacim kaplar – buna termal genleşme denir. Tersine, sıcaklıktaki bir düşüş, tekrar kasılmasına neden olur. Örneğin, bir termometrenin içindeki cıva seviyesi, cıvanın hacmi ortam sıcaklığıyla değiştikçe yükselir ve düşer. Bu etki en çok gazlarda belirgindir ancak sıvılarda ve demir gibi katılarda da görülür. Bu nedenle, köprüler gibi büyük yapılar, herhangi bir hasara neden olmadan genişleyip daralmalarına izin veren genleşme derzleri ile inşa edilir.
11. Ağır bir nesnenin 6,7 mil aşağı okyanusun en derin kısmına batması bir saatten fazla sürer.
12. Bazı metaller – potasyum, sodyum, lityum, rubidyum ve sezyum da dahil olmak üzere – havaya maruz kaldıklarında anında oksitlenecek (veya kararmaya) o kadar reaktif olan bazı metaller vardır. Suya düştüklerinde bile patlama yapabilirler! Tüm elementler kimyasal olarak kararlı olmaya – başka bir deyişle, tam bir dış elektron kabuğuna sahip olmaya çabalar. Bunu başarmak için metaller elektron atma eğilimindedir. Alkali metallerin dış kabuklarında yalnızca bir elektron vardır, bu da onları bu istenmeyen yolcuyu bağlanma yoluyla başka bir elemente geçirmeye son derece hevesli hale getirir. Sonuç olarak, diğer elementlerle, doğada bağımsız olarak varolmayacak kadar kolaylıkla bileşikler oluştururlar.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu